Co umożliwia Archicad? 

Archicad to program, który jest przeznaczony dla architektów i projektantów. To inteligentne rozwiązanie projektowe. Za sprawą zaawansowanych technologii daje on możliwość zrównoważonego projektowania doskonale funkcjonujących budynków. To możliwe dzięki inteligentnym narzędziom oraz wykorzystaniu AI.

Jak działa Archicad?

Archicad jest wyspecjalizowanym programem graficznym CAD (ang. Computer Aided Design). Został on opracowany przez przedsiębiorstwo z Węgier — Graphisoft. Z myślą o zastosowaniu w projektowaniu architektonicznym. To jeden z najbardziej popularnych programów wykorzystywanych w biurach architektonicznych.

Jego idea polega na możliwości rysowania w systemie WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get). Przy zachowaniu sposobu pracy, który jest charakterystyczny dla architektów. Czyli opracowywaniu rzutów kolejnych kondygnacji.

Program Archicad oparty jest na logice obiektowej. W związku z tym poszczególne rodzaje obiektów odpowiadają różnym elementom budowlanym. Na przykład takim jak: ściana, dach, strop, belka. Projektowanie natomiast polega na ustawianiu zdefiniowanych obiektów, a następnie nadawaniu im parametrów. Dla tego typu programów przyjęło się określenie BIM. To skrót z języka angielskiego — Building Information Modeling. Czyli modelowanie informacją o budynku. 

Od wersji 10 w Archicadzie dostępna jest opcja wirtualnego spaceru. Przypomina ona swoim działaniem system poruszania się z gier FPS (ang. First Person Shooter). Z czasem w oprogramowaniu zaczęły jednak pojawiać się znacznie bardziej zaawansowane technologicznie, inteligentne funkcje i możliwości. 

Jakie możliwości warto docenić w Archicad?

Archicad umożliwia tworzenie szczegółowych modeli budynków. Zarówno w formacie 2D, jak i 3D. Pozwala to na lepszą wizualizację projektów. Istnieje także opcja automatycznego generowania dokumentacji budowlanej. Takiej jak plany, przekroje oraz elewacje. Za sprawą tej funkcji można zaoszczędzić czas i zminimalizować ewentualny błędy.

Ponadto istotną funkcją jest praca zespołowa. Dzięki niej wielu użytkowników może pracować nad tym samym projektem w czasie rzeczywistym. Zwiększa to efektywność działań. 

BIMcloud z kolei umożliwia przechowywanie projektów w chmurze. A także równoległą współpracę nad modelem. Dzięki temu zwiększa się efektywność pracy zespołowej. Łatwiejsze jest też zarządzanie dokumentacją. 

Nową funkcją Archicad jest AI Visualizer. To narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które wspiera generowanie inspirujących wizualizacji 3D. I to na wczesnych etapach projektowania. 

Podsumowanie

Lista nowych funkcjonalności w Archicad 28 znacząco wykracza poza te, które opisaliśmy w tym artykule. Jeżeli więc interesuje Cię kompleksowej narzędzie do tworzenia projektów, rekomendujemy właśnie najnowszą wersję oprogramowania. 

Wejdź na oficjalną stronę twórców programu, aby poznać więcej informacji na temat tego, w jaki sposób działa Archicad: https://wsc.pl/. Twórcy Archicada publikują także materiały szkoleniowe oraz całą bazę wiedzy dostępną na stronie internetowej WSC.pl.